piątek, 7 grudnia 2018

Zimowe serce - kurs / Winter heart - tutorial

Cześć!
Dzisiaj mam dla Was kurs na zimową zawieszkę w kształcie serca :)Lista potrzebnych materiałów:

baza zawieszki w kształcie serca wycięta z grubego papieru lub beermaty, o wymiarach
około 13 x 20 cm - wykorzystałam gotową filigrankową bazę 

zimowe papiery z motywem drobnych gwiazdek lub kropek, papier w deseczki oraz papier w różne drobne wzory, najlepiej w stylu skandynawskim z motywami jak ze świątecznego sweterka ;) - w mojej wersji są to ukraińskie papiery z kolekcji "Rustic Winter" od ScrapMir

Sztywny papier o gramaturze nie mniejszej niż 300 gsm, np z opakowania po bombonierce ;)

Wykrojniki - gwiazdki - u mnie to zestaw "Beautiful snowflake" od Amy Design oraz "Snow Flakes" - Lene Design od Nellie's Choice

Tekturki np.: serwetki, dzwonki

podkładki z beermaty
klej, gel medium, nożyczki, ołówek, pędzelek
pasta śniegowa, farbki do chlapania 

kwiaty, sizal, sznurki, gaza, metalowe dodatki, szyszki, brokat, mikrokulki oraz inne produkty do ozdobienia serca
Zaczynamy od odrysowania ołówkiem naszej bazy-serca na spodniej stronie papierów scrapowych 1, 2, 4 oraz na sztywnym papierze 3.

Serce nr 1 - powinno być zauważalnie większe od bazy-serca, dlatego wycinamy je w odległości 8-9 mm od zewnętrznej strony narysowanego konturu, to serce stanowi najniższą warstwę ozdoby;

Serce nr 2 - powinno być nieznacznie większe od bazy-serca, wycinamy je w odległości 2-3 mm od zewnętrznej strony narysowanego konturu, jest to nasza druga warstwa;

Serce nr 3 - powinno być nieco mniejsze od bazy-serca, dlatego wycinamy je w odległości 2-3 mm od wewnętrznej strony narysowanego konturu, jest to nasza trzecia warstwa;

Serce nr 4 - ma za zadanie ozdobić tylną stronę naszej ozdoby, powinno być nieco większe od bazy-serca, więc wycinamy je w odległości 2-3 mm od zewnętrznej strony narysowanego konturu identycznie jak Serce nr 2.Krawędzie serc wyciętych z papierów scrapowych możemy nieco poszarpać a następnie malujemy je pastą śniegową i odkładamy serca do wysuszenia.Kolejnym krokiem będzie przygotowanie "własnego papieru" do oklejenia górnej warstwy serca.

Tworzenie prac ze ścinków jest fajnym pomysłem na wykorzystanie resztek papierów.
Co prawda w tym kursie proponuję Wam użycie gotowego papieru w paseczki z zimowymi wzorami, ale oczywiście możecie okleić serce ścinkami różnych świątecznych papierów w dowolnie wybranej kolorystyce :)

Z papieru wybieramy fragmenty, które najlepiej nam pasują do projektu pod względem motywów i kolorów. Mnie najbardziej zależało na błękicie, bieli, beżu i ciemnym brązie.
Aby dodać jeszcze więcej błękitu i bieli, postanowiłam oddzielić paski papierów delikatnymi falbankami wyciętymi wykrojnikami w kształcie ramek. Takie falbanki można również wyciąć ozdobnymi nożyczkami.

Wybrane motywy przyklejamy kolejno do Serca nr 3, zaczynając od jego dolnej krawędzi.
Pilnujemy, aby zachować "poziom" przy przyklejaniu kolejnych pasków papieru ;)
Po oklejeniu całego serca szarpiemy krawędzie, malujemy je pastą śniegową i odkładamy do wyschnięcia.Aby nadać zawieszce trójwymiarowości, oddzielimy kolejne warstwy serc podklejając je podkładkami z beermaty.
Pod brązowe serce przyklejamy dwie warstwy podkładek, pod kolorowe serce jedną warstwę.Teraz przystępujemy do sklejania zawieszki w całość.
Najpierw przyklejamy do bazy warstwę spodnią Serce nr 4 oraz wierzch Serce nr 1.Następnie na największe Serce nr 1 naklejamy brązowe Serce nr 2.
Przez otwory przeciągamy sznurki i zawiązujemy je w supełek.Następnie na brązowe Serce nr 2  przyklejamy kolorowe Serce nr 3.Teraz nareszcie możemy przystąpić do ozdabiania zawieszki :)
Zaczynamy od przyklejenia tekturkowych serwetek.
Można również ozdobić najniższą warstwę serca przyklejając do niej niewielkie koronkowe motywy, np. wycięte wykrojnikiem z białego papieru wizytówkowego.
W mojej pracy pojawiły się ornamenty z wykrojnika "Snowflake Rectangle" od Yvonne Creations.Na serwetki przyklejamy nieco sizalu oraz duże kwiaty poisencji.
Następnie dodajemy inne kwiaty w kolorze pasującym do wzorów na zawieszce oraz "zimowe" ozdoby jak szyszki czy owoce głogu.


Zamiast używać typowych dla zimowych prac listków ostrokrzewu czy gałązek sosny,
można kompozycję uzupełnić białymi gwiazdkami.
Gwiazdki wycinamy z grubszych papierów (powyżej 250 gsm) i sklejamy warstwowo.Większe gwiazdki sklejone z 2 warstw przecinamy na pół i przyklejamy do kompozycji tak, aby wystawały spod szyszek i kwiatów.
Mniejsze gwiazdki sklejamy z 3-4 warstw aby uzyskać wyraźny efekt 3D i przyklejamy na zawieszce w pustych miejscach, gdzie nam "czegoś brakuje" :)


Do ozdobienia pracy możemy użyć tekturek, elementów z metalu, złotych płatków miki, brokatu i mikrokulek a szyszki warto pomalować pastą śniegową. W lukach pomiędzy kwiatami i ozdobami przyklejamy gazę, całość możemy pochlapać białą farbą.
Efekt końcowy prezentuje się tak:Użyte produkty:
I've used:
Życzę Wam miłego dnia!
Have a nice day!


2 komentarze: