piątek, 17 sierpnia 2018

Romantyczny album - Kurs

Cześć!
Dzisiaj mam dla Was album stworzony na niezwykłej filigrankowej bazie w kształcie drzwi.
Nasze projektantki pokazały Wam już kilka propozycji, jak ozdobić taki album przy użyciu technik mixed mediowych. 
Mnie zamarzył się album klasyczny, elegancki i romantyczny, z prawdziwie "drewnianą" okładką.

Jeśli jesteście ciekawe jak powstała taka okładka, zapraszam na kurs :)Lista potrzebnych materiałów:

baza albumu
papiery - najważniejszy jest papier ze wzorem drobnych deseczek, który posłuży do oklejenia okładki - wybrałam piękne papiery Joy! "Secret Garden" w formacie A4.
skalpel, ołówek, linijka, klej,
wosk lub farba w kolorze starego złota, farbki do chlapania
Dla zachowania przejrzystości kursu pokażę etapy oklejania jednego skrzydła drzwi.
Z bazy albumowej wybieramy trzy elementy (1 - podstawa, 2 - wierzch, 3 - środek ), z których powstanie jedno skrzydło.Za pomocą skalpela oddzielamy wszystkie elementy.
Odrysowujemy ołówkiem na papierze kształty tekturek w kolejności ich ułożenia na zdjęciu - zaczynamy od pełnej podstawy drzwi a kończymy na najmniejszych elementach.Przy pomocy skalpela bardzo ostrożnie wycinamy poszczególne elementy, zaczynając od tych najmniejszych. Wycinając linie proste używamy linijki.Tak po wycięciu prezentują się elementy, którymi okleimy drzwi.
Nie martwimy się, jeśli nie wszystkie fragmenty zostały wycięte dokładnie, krawędzie papierów i baza albumu zostaną pokryte woskiem lub farbą, nierówności nie będą widoczne.

BARDZO WAŻNE - pilnujemy wzoru deseczek, aby na wszystkich oklejanych elementach łączenia desek pojawiały się w tych samych miejscach. Tylko wtedy uzyskamy na okładce albumu idealny efekt drewnianych drzwi.Wszystkie brzegi elementów bazy oraz okucia drzwi pokrywamy woskiem lub farbą. Ja wybrałam wosk w pięknym odcieniu starego złota, który idealnie komponuje się z kolorami wybranych papierów.Zaczynamy oklejanie bazy.
W pierwszej kolejności oklejamy element nr 2, czyli wierzch drzwi.
Po oklejeniu krawędzie papieru pokrywamy woskiem a następnie nieco strzępimy nożyczkami.
 Następnie oklejamy element nr 3 - czyli środkową warstwę skrzydła.
Przed przyklejeniem sprawdzamy, czy wzór deseczek na elemencie 3 będzie zgodny ze wzorem na papierze naklejonym wcześniej na elemencie nr 2.


Po oklejeniu pokrywamy woskiem wszystkie krawędzie papieru - w środku "okienka" oraz od strony tekturki, malując 2-3 mm obrys na tekturce. Do nakładania wosku od strony tekturki polecam użyć pędzelka.


 W kolejnym etapie nakleimy elementy z papieru na podstawę drzwi. Aby precyzyjnie określić miejsce przyklejenia tych elementów musimy nałożyć tekturkę środkową nr 3 na podstawę nr 1.
Po nałożeniu tekturki nr 3 na podstawę 1 wklejamy elementy z papieru w otwory, które wskazuje nam tekturka nr 3.
Po zdjęciu tekturki nr 3 na podstawie pozostają przyklejone elementy. Krawędzie papieru oraz tekturkę dookoła nich pokrywamy woskiem.
Pozostały nam najmniejsze elementy bazy drzwi. Naklejamy na nie elementy z papieru a następnie krawędzie pokrywamy woskiem.
 Nadszedł czas na sklejenie elementów bazy w całość. Zaczynamy od naklejenia najmniejszych elementów na podstawę nr 3. Przed przyklejeniem sprawdzamy, czy w miejscach łączenia nie będzie widoczny jasny kolor tekturki. Wszystkie takie miejsca pokrywamy woskiem. Przypominam o sprawdzeniu, czy wzór deseczek zgadza się na prostokątnych elementach :)Następnym krokiem będzie naklejenie środkowej tekturki nr 3 na podstawę 1. Przed przyklejeniem znowu sprawdzamy, czy w miejscach łączenia nie musimy pokryć prześwitującej tekturki woskiem.Po sklejeniu elementów 1 i 3 pozostało nam naklejenie wierzchniej warstwy nr 2. Pamiętamy o ewentualnym uzupełnieniu prześwitów woskiem.


Ostatnim etapem będzie naklejenie "metalowych okuć" na drzwi.Efekt końcowy po ozdobieniu kwiatami i kilku chlapnięciach złotą i beżową farbą:
Mam nadzieję, że kurs jest czytelny i być może skusicie się na stworzenie takiej okładki :)


W pracy użyłam:
I've used:Życzę Wam miłego dnia!
Have a wonderful day!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz